Bezprzewodowe odkurzacze – na co zwrócić uwagę?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Odkurzacze pionowe cieszą się coraz większą popularnością. Pierwsze co przychodzi na myśl, to zapewne wygoda ich użytkowania oraz niewielkie rozmiary i łatwość przechowywania takiego sprzętu. Odkurzacze bezprzewodowe tym bardziej obiecują komfort w użyciu oraz większą mobilność. Idealny odkurzacz powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Silnik i moc

Jednym z kluczowych parametrów technicznych jest moc odkurzacza, która w znacznej mierze decyduje o jego skuteczności. Silniki w modelach bezprzewodowych są słabsze od tych zasilanych sieciowo, dlatego powinniśmy dobrać sprzęt odpowiednio do naszych potrzeb. Jeżeli ma on odkurzać różne rodzaje powierzchni oraz radzić sobie z mocno zakurzonymi miejscami, trzeba będzie poszukać modeli z silnikiem o większej mocy. Jeśli jednak głównie będziemy odkurzać parkiety, panele, czy też dywany z krótkim włosiem wystarczy nam silnik z mniejszą mocą.

Rodzaj akumulatora

Odkurzacze bezprzewodowe mają ograniczony czas działania. W zależności od modeli maksymalny czas pracy wynosi do 60 minut. Jeżeli więc w Twoim domu jest dużo powierzchni do odkurzania, przed zakupem koniecznie sprawdź czas pracy akumulatora oraz długość jego ładowania. Zależnie od modelu odkurzacze bezprzewodowe ładują się od 1 do 8 godzin. Na rynku dostępne są także modele, które oferują 2 wymienne akumulatory. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy dużego metrażu, gdzie odkurzanie może zająć nieco więcej czasu. Pracując na jednym z akumulatorów, w międzyczasie możemy ładować drugi. Taki model jest więc w stanie zagwarantować ciągłość pracy.

Typ ładowarki

Do wyboru mamy klasyczną ładowarkę, której końcówkę podłącza się bezpośrednio do odkurzacza oraz stację dokującą, do której wstawiamy odkurzacz w celu naładowania. Warto wiedzieć, że taka stacja powinna być stale podłączona do prądu – takie zalecenia zazwyczaj podają producenci sprzętów w celu ochrony i dłuższej działalności akumulatora. Wyboru powinniśmy dokonać w zależności od tego, co uznamy za bardziej dogodne i odpowiednie dla naszego mieszkania.

Pojemnik na kurz

W zależności od powierzchni naszego mieszkania powinniśmy dobrać właściwą wielkość zbiornika na kurz. W niewielkim mieszkaniu sprawdzi się model z mniejszym pojemnikiem. W przypadku większego lokum dobrze wybrać odkurzacz o pojemniku na tyle dużym, żeby móc swobodnie odkurzać bez konieczności opróżniania zbiornika w trakcie pracy. Warto mieć na uwadze, że większy pojemnik zwiększy także ciężar odkurzacza.

Filtr dobrej jakości

Istotną cechą odkurzacza jest jakość jego filtru. Filtry niskiej jakości mogą silniej przyczyniać się do reemisji kurzu, wyrzucając go z powrotem do wnętrza mieszkania. Aby tego uniknąć, należy dobrze wybrać wysokiej jakości filtr, który podczas odkurzania nie będzie zanieczyszczał powietrza w naszym domu. Na rynku dostępne są tzw. filtry HEPA o wysokich standardach, które odfiltrowują nawet najdrobniejsze pyły, zmniejszając reemisję kurzu. Zalecane są przede wszystkim dla alergików.

Turbo- i elektroszczotka

Większość odkurzaczy bezprzewodowych ma specjalną szczotkę, która pomaga skuteczniej zbierać kurz i inne zanieczyszczenia. Dostępne są modele z tzw. turboszczotkami oraz elektroszczotkami. Te pierwsze obracają się przez cały czas pracy odkurzacza i działają dzięki sile ssącej sprzętu, wprawiane w ruch poprzez zasysane powietrze. Elektroszczotki natomiast wykorzystują energię elektryczną i możemy je włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie. Jeśli chodzi o skuteczność czyszczenia, szczotki te są porównywalne. Jako zaletę elektroszczotki podaje się możliwość jej wyłączenia, kiedy nie jest potrzebna. Wadą natomiast jest większe zużycie energii, a tym samym skrócenie czasu pracy odkurzacza.

Dodatkowe funkcje

Warto również zwrócić uwagę na funkcje odkurzacza, które mogą usprawnić naszą pracę oraz przyczynić się do większej skuteczności i wygody użytkowania. Jedną z nich jest oświetlenie LED, które pomoże nam dostrzec wszystkie zanieczyszczenia – także w zaciemnionych miejscach, jak pod kanapą czy łóżkiem. Do wyboru mamy także modele 2 w 1, czyli odkurzacz pionowy i ręczny w jednym, który może się przydać do odkurzania trudnodostępnych powierzchni, a także samochodu. Kolejną istotną cechą jest poziom hałasu; cichy odkurzacz to większy komfort pracy. Najlepiej jeśli poziom hałasu nie będzie przekraczał 70 dB. Na rynku dostępne są także odkurzacze z funkcją mycia podłóg. Jeżeli chcemy, żeby nasz odkurzacz spełniał te dwie funkcje jednocześnie, możemy spróbować takiego rozwiązania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble kuchenne na wymiar – czy warto je rozważyć?
/
Meble kuchenne na wymiar – czy warto je rozważyć?
Jeśli myślisz o modernizacji kuchni, meble na zamówienie mogą być idealnym sposobem na przeniesienie Twojej przestrzeni na wyższy poziom. Projektanci kuchni na wymiar mogą polecić wiele sprytnych rozwiązań, w zależności od wielkości budżetu i Twoich potrzeb. Dzięki kuchniom na wymiar każdy może mieć kuchnię swoich marzeń.
<strong>Spaghetti aglio e olio</strong> – na oliwie truflowej – przepis
/
Spaghetti aglio e olio – na oliwie truflowej – przepis
Masz niespodziewanych gości i chcesz przygotować do jedzenia coś szybkiego, ale niebanalnego? A może potrzebujesz przepisu na szybki obiad? Wypróbuj spaghetti aglio e olio!
Poradnik wyboru oświetlenia LED dla twojego ogrodu: podkreśl urok kostki brukowej
/
Poradnik wyboru oświetlenia LED dla twojego ogrodu: podkreśl urok kostki brukowej
Tym poradnikiem dowiesz się, jak dobrać oświetlenie LED do ogrodu, aby podkreślić urok kostki brukowej. Oświetlanie, które łączy funkcjonalność, estetykę i energooszczędność.