Wanna z hydromasażem. Co warto wiedzieć przed zakupem?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przestronna wanna z hydromasażem jest dedykowana dla miłośników długich, relaksujących kąpieli w domowym zaciszu. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie wanny z systemem masażowym? Sprawdźmy!

Cena wanny z hydromasażem

Czy każdy może pozwolić sobie na zakup wanny z hydromasażem? Rozpiętość cenowa wanien z systemem masażowym jest bardzo duża. Wszystko zależy od producenta, rozmiaru danego modelu, technologii i funkcji, w jakie został wyposażony. O cenie wanny z hydromasażem decyduje też materiał wykonania (akryl, stal, żeliwo).

Przykładowo, jednoosobowa wanna z hydromasażem to wydatek rzędu 2000–3000 złotych. Natomiast trzyosobowa wanna wyposażona w najnowsze rozwiązania technologiczne, które gwarantują wyjątkowo przyjemne doznania podczas kąpieli, może kosztować nawet 15 000–20 000 złotych.

Warto dodać, że decydując się na wannę z niskiej półki cenowej, musimy liczyć się z tym, iż nie posłuży nam bezawaryjnie przez lata. Część niskobudżetowych modeli już po krótkim czasie eksploatacji ma problemy z zapychającymi się dyszami i pompą. Niestety, im tańsza wanna z hydromasażem, tym większe ryzyko awaryjności.

Rodzaje masażu i dysz

Wanna z hydromasażem może być wyposażona w dysze ruchome lub nieruchome – te pierwsze mogą zmieniać kierunek i się obracać, a drugie są dedykowane do masażu nóg i stóp (są umiejscowione w górnych częściach armatury). Jakie rodzaje systemów masażowych możemy spotkać w tego typu wannach? Obecnie producenci oferują nam dwa rozwiązania:

  • masaż wodny — cieszy się największą popularnością wśród konsumentów, jest intensywniejszy od masażu powietrznego. Woda w wannie krąży w obiegu zamkniętym, a ruchome dysze zamontowane na wysokości pleców, stóp oraz boków użytkownika wypuszczają strumień wody pod wysokim ciśnieniem,
  • masaż powietrzny — zapewnia tzw. kąpiel perełkową. W przypadku modeli z tym systemem powietrze jest rozprowadzane rurkami do nieruchomych dysz znajdujących się na dnie wanny.

Na rynku dostępne są również wanny, które są hybrydą obu tych systemów, wyposażone zarówno w dysze powietrzne, jak i wodne (cząsteczki powietrza wzbogacają strumień wody). 

Rodzaj sterowania wanną z hydromasażem

Poszczególne modele wanien mogą różnić się metodą sterowania. Mamy do wyboru sterowanie manualne, zwane też pneumatycznym/mechanicznym, wykorzystywane w tańszych wannach. Minusem tego rozwiązania jest ryzyko pracy pompy na sucho, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Z kolei wygodniejsze w obsłudze i bezpieczniejsze sterowanie elektroniczne dzięki czujnikowi poziomu płynu uniemożliwia włączenie hydromasażu, gdy poziom wody jest poniżej bocznych dysz. Sterowanie elektroniczne pozwala dopasować hydromasaż do indywidualnych potrzeb, jest standardowym elementem wyposażenia droższych modeli.

kobieta w czasie kąpieli czytająca książkę
Photo by senivpetro from: Freepik.com

Wymiary i kształt wanny z hydromasażem

Zarówno gabaryty, jak i kształt wanny z hydromasażem powinny być dostosowane do powierzchni łazienki, tak aby wszyscy domownicy mogli komfortowo korzystać z tego pomieszczenia. W mniejszych łazienkach zwykle możliwy jest montaż wyłącznie modelu przeznaczonego dla jednego użytkownika, najczęściej o długości 130 cm. 

Zdaniem ekspertów, minimalny rozmiar łazienki, w jakiej może być zamontowana wanna z hydromasażem, to 6–7 m². We wnętrzu o takim metrażu możliwe jest optymalne odprowadzanie wilgoci, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli chodzi o kształt, producenci oferują nam wanny owalne, okrągłe, prostokątne, narożne – warto wybrać taki wariant, który będzie pasował formą do innych elementów armatury np. umywalki, brodzika. Ze względu na drgania, jakie generuje wanna – nie może być ona sztywno połączona z podłogą oraz ścianą. Najczęściej jest montowana na stelażu aluminiowym lub nóżkach.

>> Zobacz też: Jak stworzyć kobiecą łazienkę?

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziecie wiedzieć, jak wybrać wannę z hydromasażem, która będzie zapewniała maksymalny relaks i odprężenie po długim, męczącym dniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo odczytać i zrozumieć symboliki techniczne na rysunkach inżynierskich?
/
Jak prawidłowo odczytać i zrozumieć symboliki techniczne na rysunkach inżynierskich?
Artykuł, który pomoże Ci zrozumieć techniczne symboliki na rysunkach inżynierskich. Przekształć swoje osiągnięcia inżynierskie dzięki tej przewodnikowi.
<strong>Malwina Konopacka</strong> i polskie wzornictwo
/
Malwina Konopacka i polskie wzornictwo
Zobacz wazon, który przyniósł sławę i rozpoznawalność polskiej projektantce.
<strong>Smart ogród</strong> nawet zimą? Poznaj najnowsze rozwiązania!
/
Smart ogród nawet zimą? Poznaj najnowsze rozwiązania!
Masz ogród? Wykorzystaj smart technologie, by poprawić komfort użytkowania tej przestrzeni. Co dokładnie mamy na myśli? Przekonaj się!