Obrazy do salonu. Domowa galeria sztuki

0
1325
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
obrazu w salonie

Masz wolną ścianę i chcesz ją zagospodarować? Doskonałym pomysłem jest umieszczenie na niej obrazów, grafik, fotografii lub plakatów. Jak zrobić to rozsądnie i zachować przy tym umiar?

Urządzasz nowe mieszkanie? Wybrałeś już kolory ścian, kanapę do salonu, meble do kuchni, ustawiłeś kwiaty doniczkowe na parapetach, a na Twoim stole zagościł już nawet ozdobny bieżnik. Jednak cały czas masz wrażenie pustki? To dlatego, że klimat i aranżację tworzą dodatki. Nadają wnętrzu styl i charakter. 

Bardzo popularnym i estetycznym rozwiązaniem jest umieszczenie sztuki na ścianach. Może mieć różną formę. Największe wrażenie zrobi na reprezentacyjnej ścianie w salonie, w korytarzu zaraz po wejściu do wnętrza będzie przyciągać wzrok wszystkich gości, a jeśli Twój dom posiada piętro, to niewykorzystany najczęściej obszar nad schodami też sprawdzi się doskonale. My dzisiaj skupimy się na salonie. To właśnie tu spędzasz najwięcej czasu, relaksujesz się, przyjmujesz gości, obchodzisz ważne uroczystości, a niekiedy pracujesz. Zapoznaj się z kilkoma ciekawymi pomysłami.

Jak umieścić sztukę na głównej ścianie w salonie?

Obrazy kwiatów w różnych rozmiarach

Masz już rośliny w doniczkach i w wazonie? Ich nigdy nie jest za dużo. To bardzo modny ostatnio motyw. Jeśli nie jesteś mistrzem w dbaniu o kwiaty i potrafisz zasuszyć nawet kaktusa, to może to być rozwiązanie idealne dla Ciebie.

W ramkach umieść najróżniejsze i najbardziej wymyślne odmiany. Masz gwarancję, że przez cały czas będą wyglądać zdrowo i dorodnie, w odróżnieniu od tych na parapecie, które zawsze odczują każdy brak wody i promieni słonecznych. Włóż je do drewnianych ramek, aby nie zakłócić powiązania z naturą i przyrodą. Będzie to pasowało do pomieszczeń utrzymanych w stylu skandynawskim i rustykalnym.

Obrazy kaskadowe

Jeden obraz na kilku płótnach. Brzmi ciekawie? Możesz to mieć w swoim domu. Z pozoru nieuporządkowany ale w rzeczywistości tworzy przemyślaną całość. To bardzo innowacyjna i nietradycyjna ozdoba. Najczęściej występuje bez ramki. Na płótnie może znaleźć się co tylko chcesz. Oferta dostępna w sprzedaży jest bardzo bogata. 

Istnieją też firmy, które na obrazie kaskadowym mogą umieścić dowolny kadr, nawet ten wykonany przez Ciebie. Taka dekoracja odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzach.

Plakaty z ulubionych filmów

Kolejnym pomysłem jest oprawienie plakatów, które reklamowały filmy w kinach. Multipleksy oraz te studyjne często po wyświetleniu wszystkich zaplanowanych seansów rozdają lub sprzedają za grosze plakaty promujące. Zazwyczaj też w Internecie znajdziesz plakaty starych filmów, które zostały specjalnie stworzone.

Może już widzisz oczami wyobraźni na swojej ścianie sceny z klasyków lat 70.? Brudny Harry, Czas Apokalipsy, Człowiek z marmuru, Hair, Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja i Grease? Wnętrza w stylu retro i vintage to świetne miejsca na zrealizowanie tego projektu.

Jak wieszać obrazy?

W przypadku tworzenia domowej galerii sztuki z kilku obrazów w jednym miejscu, musisz wcześniej dokładnie przemyśleć swoją koncepcję. Główna ściana często znajduje się nad sofą lub innymi meblami. Pamiętaj, aby zachować odległość pomiędzy dekoracjami a wyposażeniem. Ich środek powinien odpowiadać środkowi mebla i nie wystawać poza jego krawędzie. Dobrze jest trzymać się symetrii. 

Przy montażu najlepiej trzymaj się jednej linii i ułóż wszystko harmonijnie. Obrazy powinny także znajdować się na wysokości wzroku. Dzięki temu wszystko będzie tworzyć spójną całość. Jeśli wybrane przez Ciebie dzieła są różnej wielkości, nie zaleca się rozlokowywać ich od największego do najmniejszego lub odwrotnie. Lepiej je pomieszać lub na środku umieścić największy z nich, a po bokach odpowiednio mniejsze. 

>> Zobacz też: ŚCIENNE DEKORACJE, KTÓRE STWORZĄ WYJĄTKOWY KLIMAT W DOMU

Przed ostatecznym wywierceniem dziur rozłóż obrazy na podłodze. Orientacyjnie zobaczysz, jak to będzie wyglądać. Jeżeli nie masz planu, możesz posłużyć się dostępnymi w Internecie szablonami albo aplikacjami, które pozwalają na wirtualne rozmieszczenie obrazów na ścianach i podgląd efektu.

Zostaw komentarz

Więcej newsów