Toskania. Kuchnia, wino i ciekawe miejsca warte odwiedzenia

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Toskania to wyjątkowo urokliwy i malowniczy region Włoch uwielbiany przez polskich turystów. Jakie są największe atrakcje tego obszaru? Sprawdźmy!

Toskania – kilka słów o specyfice i historii tego regionu

Włochy to kolebka renesansu, a Toskania już od wieków była bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym, mając ogromny wpływ na artystyczny rozwój całej Europy i nie tylko. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że miejscem narodzin stylu renesansowego w sztuce jest Florencja. To właśnie tutaj w 1401 roku Lorenzo Ghiberti wygrał konkurs na projekt drzwi do baptysterium. 

Jeśli chodzi o renesans w architekturze, za prekursora uznaje się Filippo Brunelleschi, który kilkanaście lat później, bo w 1418 roku, zaprojektował spektakularną kopułę słynnej katedry Santa Maria del Fiore. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że współcześnie używany język włoski opiera się w dużym stopniu na dialekcie toskańskim!

Główne atrakcje turystyczne we Florencji

Florencja to piękne miasto zlokalizowane w centrum Toskanii, obfitujące w liczne zabytki architektoniczne i dzieła malarskie. Obowiązkowym punktem wycieczki po Florencji jest kamienny most Ponte Vecchio nad rzeką Arno z XIV wieku (do dziś nazywany jest Mostem Złotników). Kolejne ciekawe miejsce to historyczny plac Piazza della Signoria, przy którym znajduje się monumentalna, była siedziba rady miasta – Palazzo Vecchio z ponad 90-metrową wieżą.

Duże wrażenie na turystach odwiedzających Florencję po raz pierwszy zawsze robi katedra Santa Maria del Fiore (wewnątrz budynku znajdują się znakomite dzieła włoskich mistrzów). Do największych atrakcji miasta należy Kościół Santa Maria Novella z XV wieku, utrzymany w gotycko-renesansowym stylu.

Główne atrakcje turystyczne w Pizie

Najsłynniejszą atrakcją Pizy jest tzw. Krzywa Wieża, którą każdy z nas zna choćby z pocztówek czy przewodników turystycznych. Godny uwagi jest też Plac Katedralny, który od 1987 roku widnieje na prestiżowej liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, przy którym oprócz wspomnianej Krzywej Wieży znajduje się też piękna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, baptysterium oraz cmentarz Camposanto. Spacerując po Pizie, warto też przejść przez Lwią Bramę oraz zobaczyć budynki pałacowe przy Piazza dei Cavalieri.

Główne atrakcje turystyczne w Sienie

Odwiedzając Sienę, należy przejść się po głównym placu miasta – Il Campo. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest muszlowaty kształt oraz wykończenie z marmuru i czerwonej cegły. Warto wspomnieć, że dwa razy w roku na placu odbywają się wyścigi konne – biorą w nich udział przedstawiciele dzielnic Florencji. 

W okolicy placu znajduje się też zapierająca dech w piersiach fontanna Fonte Gaia powstała w 1364 roku. Jednak najpiękniejszym zabytkiem Sieny jest gotycka katedra  z XII wieku.  Posadzka z białego oraz czarnego marmuru i marmurowa ambona, są najcenniejszymi ozdobami świątyni.

Podsumowując, Toskania to wymarzona destynacja dla fanów architektury i zabytków, która nigdy nie rozczarowuje, a wręcz przeciwnie – zachwyca na każdym kroku, nie pozwalając o sobie zapomnieć.

Zdjęcie główne: Federico Di Dio photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać rzetelnego eksperta do wyceny nieruchomości: poradnik
/
Jak wybrać rzetelnego eksperta do wyceny nieruchomości: poradnik
Odkryj niezbędne kroki do znalezienia wiarygodnego eksperta do wyceny nieruchomości i zrozum, dlaczego jest to kluczowe dla twojego sukcesu w inwestycjach.
<strong>Nowoczesne wnętrza</strong> – doradzamy, jak je urządzić
/
Nowoczesne wnętrza – doradzamy, jak je urządzić
Rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, projektując wnętrza? Jeśli szukasz inspiracji dotyczących aranżacji nowoczesnego domu, koniecznie sprawdź nasze wybory!
Tworzenie własnej oazy spokoju: poradnik do urządzania przydomowego ogrodu
/
Tworzenie własnej oazy spokoju: poradnik do urządzania przydomowego ogrodu
Odkryj tajniki tworzenia przydomowej oazy spokoju. Nasz poradnik pomoże Ci w urządzaniu ogrodu, który stanie się ucieczką od codziennego zgiełku.