Płytki lastryko. Najnowsze trendy w ceramice

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Płytki lastryko to obecnie niekwestionowany hit. Bardzo chętnie wykorzystuje się je zarówno w aranżacjach kuchennych, jak i łazienkowych. Jakie to dokładnie płytki i gdzie pasują?

Płytki lastryko – co to takiego?

Płytki lastryko to nie tyle nowy, co powracający trend w wystroju wnętrz. Znane są one tak naprawdę już od czasów starożytnych, kiedy to tworzono za ich pomocą dekoracyjne posadzki. W ostatnich dziesięcioleciach nie cieszyły się aż tak dużym powodzeniem. Niektórym, zresztą całkiem słusznie, kojarzyły się z płytami nagrobnymi, dlatego jeszcze niedawno daleko było nam do zastosowania ich w domu.

Należałoby zacząć od tego, czym w ogóle są płytki lastryko. Materiał, inaczej zwany również terazzo, to rodzaj sztucznego kamienia, który tworzony jest poprzez połączenie między innymi cementu, grysu oraz różnych barwników. W efekcie powstają na nich nieregularne, czasem kolorowe kształty, nadające płytkom bardzo nietypowy, a zarazem oryginalny wygląd. Obecnie płytki lastryko zaliczają swój spektakularny powrót i coraz częściej można zaobserwować je we wnętrzach.

Oprócz samej unikatowej estetyki terazzo mają też inne plusy. Przede wszystkim są trwałe. Wyróżnia je duża odporność na wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne. Ponadto ich wygląd sprawia, że nie są na nich widoczne zabrudzenia czy delikatne defekty.

Płytki lastryko zawładnęły designem wnętrz do tego stopnia, że bywają współcześnie wykorzystywane we wszystkich pomieszczeniach, na przykład jako ozdobna ściana w salonie lub biurze. Można położyć je też na podłodze w korytarzu lub na schodach. Ich zastosowanie jest o wiele szersze, niż może się wydawać. Terazzo przyozdabiają również parapety, umywalki oraz blaty kuchenne. Jednak miejscami, w których płytki lastryko pojawiają się najczęściej, są kuchnie oraz łazienki.

Producenci mają w ofercie bardzo duży wybór tego typu ceramiki. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje – płytki polerowane oraz płukane. Pierwsze z nich mają gładką, śliską powierzchnię, natomiast drugie charakteryzuje szorstkie i ziarniste wykończenie. Płytki terazzo występują w wielu kształtach, a także mają bardzo różnorodną kolorystykę, dlatego dają duże możliwości kreatywnego wykorzystania.

Kuchnia

Jeśli chodzi o aranżację kuchni, to płytki lastryko najchętniej wykorzystuje się do ozdabiania ściany nad blatem roboczym. Umieszcza się je tam dla oryginalnego efektu estetycznego oraz ze względów praktycznych. Są przecież odporne na panujące w pomieszczeniu wymagające warunki. Płytki terazzo warto wybrać do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, na przykład w kolorze białym. Wzbogacą pomieszczenie i dodadzą mu charakteru. Z lastryko doskonale komponuje się drewno, na przykład na podłodze.

Łazienka

Kolejnym ulubionym miejscem do umieszczenia płytek lastryko jest oczywiście łazienka. Stosuje się je zwłaszcza do wyłożenia podłogi. Ciekawy efekt można stworzyć również dzięki umieszczeniu ich na jednej ze ścian, na przykład za lustrem lub WC. Często pojawiają się też we wnęce, w której znajduje się kabina prysznicowa. Z tego typu ceramiką świetnie współgra nie tylko minimalistyczne wnętrze, ale też jasna i pogodna aranżacja, uzupełniona na przykład delikatnym, pastelowym kolorem na ścianach.

Przeczytaj też: https://glamourlife.pl/wnetrza/mala-lazienka-tez-moze-byc-glamour/

Zdjęcie główne: Arın Turkay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dorota 04.07.2022

    Dzień dobry,
    Czy mogę wiedzieć co to za model płyty lastryko?

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety ma oświetlenie modułowe?
/
Jakie zalety ma oświetlenie modułowe?
Odkryj korzyści płynące z użycia modułowego systemu oświetlenia. Artykuł zawiera praktyczne informacje, inspiracje i wskazówki dotyczące zastosowania tego innowacyjnego rozwiązania.
<strong>Maciej Karpiak</strong> dla Light Thinking
/
Maciej Karpiak dla Light Thinking
Projektant wnętrz Maciej Karpiak podjął współpracę z firmą Labra. Współpraca ta jest kolejnym przykładem, że marka stawia na rozwój i innowację.
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy instalacji odgromowej?
/
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy instalacji odgromowej?
Poznaj kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas instalacji odgromowej, aby zapewnić bezproblemową ochronę przed niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi.