Nasiona cebuli idealne do uprawy w ogrodzie i na parapecie

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nasiona cebuli będą trafionym zakupem niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji cały ogród warzywny czy tylko donicę na parapecie. Cebula jest niezwykle smacznym i wartościowym warzywem. W kuchni wykorzystuje się ją na dziesiątki sposobów. Na jej bazie można przygotować również skuteczny syrop na kaszel.

Nasiona cebuli: jak wygląda samodzielna uprawa tego warzywa?

Cebula to warzywo wchodzące w skład rodziny amarylkowatych, które było uprawiane przez człowieka już 5000 lat p.n.e. W tej chwili warzywo to uprawiane jest w wielu krajach świata. Cebula charakteryzuje się bardzo skróconą łodygą. Roślina ta jest uprawiana przede wszystkim dla mięsistych pochew liściowych, które mogą mieć barwę żółtą, fioletową lub białą. Jadalne są także zielone liście asymilacyjne. Cebula wytwarza głęboki na około 40 centymetrów, wiązkowy system korzeniowy. Ogrodnicy pragnący posadzić cebulę w przydomowym ogrodzie mają do wyboru wiele jej odmian.

Uprawa cebuli w polskich ogrodach nie jest trudna, gdyż jest to roślina klimatu umiarkowanego. Idealna dla jej rozwoju temperatura to 20 stopni Celsjusza, jednocześnie zaczyna ona kiełkować już w temperaturze 5 stopni.

Cebulę najlepiej uprawiać w podłożu zasobnym w składniki pokarmowe, przepuszczalnym, próchniczym, o pH pomiędzy 6,5 a 7. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest słabej jakości, przed posadzeniem nasion cebuli zaleca się zasilenie jej przy pomocy kompostu.

Ważne jest, żeby unikać sadzenia nasion cebuli na tym samym stanowisku częściej niż co 4 lata. Nie zaleca się także sadzenia jej bezpośrednio po czosnku (a także po burakach, selerze, marchwi i ziemniakach). Jest to niewskazane, gdyż roślina będzie wówczas narażona na charakterystyczne dla tej rodziny choroby roślin i szkodniki. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że znakomitym przedplonem dla cebuli są ogórki, a także fasolka szparagowa.

Nasiona cebuli można wysiewać bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie kwietnia.

Cebula należy do roślin, które są wyjątkowo wrażliwe na niedobór wody. Z tego względu należy pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Do innych ważnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy spulchnianie gleby i usuwanie chwastów (jest to zalecane zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju rośliny, kiedy chwasty stanowią poważną konkurencję pod względem dostępu do wody i składników odżywczych. 

Choroby i szkodniki, które zagrażają uprawom cebuli

Zanim posadzimy nasiona cebuli w przydomowym ogrodzie, musimy zdawać sobie sprawę, że roślina ta jest zagrożona niektórymi chorobami i szkodnikami. Najpopularniejsze choroby cebuli to  mączniak rzekomy cebuli, biała zgnilizna cebuli, a także alternarioza cebuli.

Szkodniki, na które należy uważać to szczególnie śmietka cebulanka i wciornastek tytoniowiec.

Dlaczego warto uprawiać cebulę?

Cebula zasługuje na miejsce w ogrodzie warzywnym z wielu względów. Jest ona smaczna, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i co równie ważne – ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Popularnym gatunkiem cebuli jest np siedmiolatka.

Regularne spożywanie cebuli obniża poziom cukru we krwi i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę. Cebula charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym (z tego względu jest zalecana po kuracji antybiotykami).

Cebula może działać ochronnie na wątrobę, zapobiegać zaparciom, obniżać poziom złego cholesterolu. Związki w niej zawarte są w stanie rozrzedzać krew i przeciwdziałać tworzeniu się zakrzepów. Dodatkowym atutem cebuli jest jej zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kryształowy żyrandol w salonie. Powrót glamourowych akcentów
/
Kryształowy żyrandol w salonie. Powrót glamourowych akcentów
Bogato zdobione kryształowe żyrandole znów będą w modzie. Zobaczymy je nie tylko w tradycyjnych odsłonach – różnorodność modeli może zachwycać! Oto najciekawsze inspiracje.
Co powinna zawierać elegancka<strong> zastawa stołowa </strong>
/
Co powinna zawierać elegancka zastawa stołowa
Chcesz dodać elegancji do wystroju swojej jadalni? Zainteresuj się zastawami stołowymi.
Jak wybrać <strong>nową sofę</strong>? Komentarz <em>Marty Suchodolskiej</em>, dyrektor kreatywnej Westwing
/
Jak wybrać nową sofę? Komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing
Jakie cechy powinna mieć idealna sofa? Przeczytaj komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing.