Jakimi roślinami ozdobić ogród?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Okres od wiosny do wczesnej jesieni to czas, kiedy ogrody zdobią przede wszystkim piękne i bujne rośliny. Utrzymanie zadbanego i estetycznie zaaranżowanego ogrodu nie jest jednak łatwe, zwłaszcza dla osób zabieganych lub tych, które nie lubią pracy przy roślinach. Podpowiadamy, jakimi roślinami warto ozdobić ogród.   

Krzewy ozdobne   

Roślinami łatwymi w uprawie, a jednocześnie bardzo efektownymi, są ozdobne krzewy kwitnące. Tawuła, berberys, ostrokrzew czy cis pośredni, który możesz kupić na stronie internetowej https://www.florapoint.pl/sklep/cis-posredni-taxus-media-60-cm-o20-cm/, wyglądają pięknie w ogrodzie. Krzewy charakteryzują się bardzo ładnym i ciekawym pokrojem, są mało wymagające, jeśli chodzi o warunki i stanowisko, a także doskonale współgrają z innymi, mniejszymi roślinami.   

Krzewy prezentują się świetnie w dużych skalniakach, posadzone wzdłuż alejek ogrodowych, a nawet w roli żywopłotu. Najważniejsze jest, by odpowiednio je podlewać i nawozić oraz regularnie przycinać i formować. Utrzymanie pokroju krzewu jest łatwe, jeśli był on dobrze obcięty za pierwszym razem. Warto więc poprosić o pomoc doświadczonego ogrodnika, który nada roślinie odpowiednią formę.    

Rośliny pnące   

Piękny efekt dają w ogrodzie rośliny pnące. Puszczone do pniach drzew lub ścianach budynku, pnącza tworzą niesamowicie ciekawą i tajemniczą atmosferę. Wiele osób decyduje się także na stworzenie całej ściany na przykład z bluszczu, oplatając go wokół siatki czy pergoli. To doskonały sposób na zasłonięcie pewnych części ogrodu i zapewnienie intymnego klimatu. Pnącza mogą być również kwitnące, co jeszcze bardziej doda aranżacji terenu uroku i ozdobi przestrzeń w lecie. Pachnący groszek ozdobny, wilce lub powojniki cieszą oczy wspaniałymi, kolorowymi kwiatami i wypełniają ogród przyjemnym zapachem. Dodatkowo kwiaty w ogrodzie przyciągają pożyteczne owady, takie jak na przykład pszczoły i trzmiele. Z tego powodu warto umieścić je w pobliżu drzew i krzewów owocowych oraz ogródka warzywnego.    

Kwiaty    

Każda roślina na swój sposób zdobi ogród, jednak należy przyznać, że kolorowe kwiaty są najpiękniejszą dekoracją. Tworząc aranżację w swoim ogrodzie możesz korzystać z bylin lub roślin jednorocznych. Wieloletnie byliny wymagają o wiele mniej pracy, ponieważ kwiaty jednosezonowe muszą być wysiane w odpowiednich warunkach z wyprzedzeniem, a dopiero po dłuższym czasie przesadzone do ziemi. W sklepach i kwiaciarniach można kupić gotowe doniczki z bratkami czy stokrotkami, które od razu kwitną i dekorują rabaty. Wybieraj kwiaty kwitnące w różnych okresach, dzięki temu Twoje rabaty zawsze będą kolorowe i pachnące.   

Propozycją na kolorowy i pełen życia ogród dla leniwych jest łąka kwietna. Teren obsiany gotową mieszanką traw i kwiatów praktycznie nie potrzebuje opieki poza lekkim podlaniem raz na jakiś czas. Dzięki bujnej i gęstej roślinności gleba doskonale utrzymuje wilgoć, łąka nie może być koszona, a wysoka trawa jest jej ozdobą, a nie mankamentem, a do tego kwiaty polne wabią owady, które przy okazji zapylają inne rośliny w ogrodzie. Kwiaty ozdobne często potrzebują specjalnej opieki – wody, nawozów, odpowiedniego stanowiska i przycinania. Kwiaty na łące kwietnej rosną i kwitną praktycznie same, dlatego, jeśli nie lubisz prac ogrodniczych, wypróbuj łąkę kwietną!   

Fot. Brina Blum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dębowy blat w kuchni. <strong>Klasyka</strong> w nowoczesnym ujęciu
/
Dębowy blat w kuchni. Klasyka w nowoczesnym ujęciu
Dębowy blat w kuchni może prezentować się zarówno rustykalnie, jak i nowocześnie. Doskonale dopasuje się do każdej aranżacji i podkreśli jej charakter.
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
/
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
Szukasz idealnej lampy wiszącej? Odkryj czym kierować się przy wyborze!
Jak dopasować wannę łazienkową do stylu swojej łazienki?
/
Jak dopasować wannę łazienkową do stylu swojej łazienki?
W tym artykule dowiesz się, jak dokonać trafnego wyboru wanny, która doskonale wpisze się w styl Twojej łazienki.