Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Serce zbudowane jest z bardzo wyspecjalizowanej tkanki mięśniowej, którą tworzą komórki zwane kardiomiocytami. Przewagą kardiomiocytów jest, fakt że oprócz kurczenia się, są one zdolne do generowania i przewodzenia impulsów elektrycznych. Serce zatem posiada swój własny układ bodźcotwórczy (jest to wyjaśnienie na pytanie, dlaczego serce poza organizmem, nadal posiada zdolność kurczenia się jeszcze przez pewien czas).
W prawidłowo pracującym sercu, każdy skurcz serca ma swój początek w węźle zatokowym. Następnie impuls elektryczny przekazywany jest dalej, powodując depolaryzację przedsionków, aby następnie po przez węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczek Hisa i włókien Purkinjego doszło do depolaryzacji komór.
Bloki serca, są zaburzeniem przewodzenia właśnie w obrębie układu bodźcotwórczo-przewodzącego. Wynikają one z utrudnień lub całkowitego zablokowania przewodnictwa wygenerowanych impulsów elektrycznych. W efekcie dochodzi do spowolnienia lub nie przewodzenia impulsu elektrycznego.
Blok przewodzenia może się zdarzyć na każdym etapie drogi jaka pokonuje impuls, czyli:
Wszystko zależy od rodzaju bloku i stopnia zaawansowania. Może się zdarzyć, że pacjent pomimo bloku serca nie będzie odczuwał żadnych dolegliwości, lub będą się one ujawniać np. w wyniku podjęcia aktywności fizycznej.
Bloki mogą jednak dawać objawy takie jak:
Pojawienie się takich objawów powinno skłonić do podjęcia jak najszybszej diagnostyki kardiologicznej, celem znalezienia przyczyny i wdrożenia leczenia. W takich sytuacjach jednym z rutynowo wykonywanych badań jest Holter EKG, które szybko i bez kolejki zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h. Bloki rozpoznawane, są na podstawie wyników badań i określonych kryteriów.
Bloki serca mogą być wrodzone lub nabyte. Do przyczyn nabytych należą:
Świeżo rozpoznany LBBB, przebiegający ze wzrostem poziomu markerów martwicy mięśnia sercowego pozwala na rozpoznanie ostrego zespołu wieńcowego (zawału serca).
Co więcej, lewa odnoga pęczka Hisa zbudowana jest z dwóch wiązek. Zatem możemy dodatkowo wyróżnić:
Jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat chorób serca, dbania o ten ważny organ, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: jesse orrico/unsplash.com