To pewne, mozaika wraca do łask! Niewielkie płytki ceramiczne, kamienne lub szklane dają szerokie możliwości aranżacyjne, podnosząc walory estetyczne łazienki. Jak wykorzystać mozaikę w tym wnętrzu?
Mozaika ceramiczna jest od lat ceniona za oryginalny wygląd i dekoracyjność. Można wykorzystać ją w kabinie prysznicowej, na podłogach, ścianach, czy do podniesienia walorów estetycznych obudowy wanny. Doskonale sprawdzi się na wszystkich powierzchniach o nietypowych kształtach (np. na zaokrągleniach brodzika, kolumnach czy cokołach). Dzięki mozaice możemy w prosty i atrakcyjny wizualnie sposób wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Oczywiście to nie koniec plusów tego rozwiązania.
Zaletą mozaiki jest wysoka odporność na wilgoć i zmiany temperatur. Małe, urocze kafelki są łatwe w czyszczeniu i montażu (dzięki mocowaniu na plastrach, papierze lub siatkach zwykle w kształcie wygodnego do ułożenia kwadratu o wymiarach 30 × 30 cm). Plusem mozaiki ceramicznej jest też jej uniwersalność. Odpowiednio dobrany wzór sprawi, że z łatwością wkomponujemy ją do łazienki urządzonej w dowolnym stylu.
Poza wariantem z ceramiki możemy urozmaicić wystrój pomieszczenia, decydując się na mozaikę szklaną, drewnianą, metalową, z kamienia naturalnego, półszlachetnego lub z macicy perłowej. Producenci oferują nam matowe, półmatowe lub połyskujące płytki, które dają niezliczone możliwości aranżacyjne! Jeśli chodzi o kształty, współczesna mozaika jest dostępna m.in. pod postacią prostokąta, kwadratu, trójkąta, rybiej łuski, arabeski, koła, rombu czy bardzo modnego w ostatnich latach heksagonu.
Jakie są więc wady tego rozwiązania? Zdaniem zwolenników wielkoformatowych płytek, mimo plastrów i siatek układanie mozaiki jest bardziej pracochłonne i, aby efekt finalny był naprawdę estetyczny, musimy wykazać się twórczym podejściem, gdyż małe kafelki nie mogą być ulokowane w przypadkowym miejscu łazienki.
Kolejnym minusem mozaiki jest jej cena. Chcąc wprowadzić ten element dekoracyjny do wnętrza, musimy być przygotowani na większy wydatek, niż w przypadku standardowych płytek. Cena za arkusz mozaiki ceramicznej (30 × 30 cm) może wynosić od 40 do nawet 400 złotych. Za to za przyzwoitej jakości płytki o klasycznym rozmiarze zapłacimy mniej niż 100 złotych za m².
Jeśli chcemy wprowadzić do łazienki nieco elegancji, warto zastosować mozaikowy pas pod kabiną prysznicową – najlepiej w tej roli sprawdzą się kafelki w kształcie rybiej łuski lub prostokąta w kolorze złota lub srebra z błyszczącym wykończeniem. Ciekawym zabiegiem będzie również ułożenie małych plastrów miodu na fragmencie ściany, do której przynależy umywalka i lustro.
Wrażenie lekkości, czystości i subtelności zapewnią nam kafelki heksagonalne w błękitnym lub białym kolorze. Osoby, którym zależy na uzyskaniu efektu ekskluzywności, mogą połączyć mozaikę z listwami dekoracyjnymi, w kolorze korespondującym z niektórymi kafelkami.
Kolejna propozycja na zastosowanie mozaiki w łazience to wyłożenie arkuszami z owalnymi elementami całej przestrzeni prysznicowej na zasadzie pasów w dwóch kontrastujących kolorach (np. biel i granat). Taki zabieg aranżacyjny dobrze sprawdzi się we wnętrzu o niewielkim metrażu.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci was do zastosowania mozaiki ceramicznej w swojej łazience i sprawi, że pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru, a spędzanie w nim czasu na zabiegach higienicznych oraz pielęgnacyjnych będzie prawdziwą przyjemnością dla każdego domownika.
>> Zobacz też: Jak układać płytki heksagonalne krok po kroku
Jeśli nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie zaprojektować wystrój łazienki, lub nie macie na to wystarczającej ilości czasu, zawsze możecie skorzystać z usług profesjonalisty. Doświadczony i kreatywny architekt wnętrz z pewnością zaproponuje wam kilka atrakcyjnych i inspirujących rozwiązań na mozaikowe dekoracje w łazience.