Taras z deski kompozytowej. Co warto wiedzieć przed zakupem?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przydomowy taras wykonany z wytrzymałej deski kompozytowej to często spotykana alternatywa dla tarasów drewnianych. Jakie są plusy i minusy kompozytu? Co trzeba wiedzieć przed zakupem tego typu desek?

Zalety deski kompozytowej

Deska kompozytowa jest mieszanką plastiku i drewna (PP, HDPE lub PVC i mączki drzewnej) – łączy właściwości obu tych surowców. Podstawową korzyścią posiadania tarasu kompozytowego jest brak konieczności jego cyklicznej konserwacji. Jedyne, co musimy robić, to od czasu do czasu czyścić ryfle deski tarasowej.

Kolejna zaleta to wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – deska z kompozytu świetnie zniesie kontakt z deszczem, śniegiem czy gradem. Deski kompozytowe pasują zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego ogrodu, zdobiąc przydomową przestrzeń. Możemy ułożyć je na praktycznie każdym podłożu.

Taras kompozytowy może być zbudowany na utwardzonym gruncie lub wcześniej przygotowanych legarach. Plusem tego typu desek jest łatwość montażu, jednolity kolor, brak drzazg, jednorodność i atrakcyjny wygląd doskonale imitujący naturalne drewno.

Wady deski kompozytowej

Jak każdy materiał, deska kompozytowa ma również pewne wady. Największym minusem jest mocne nagrzewanie się tarasu – nie ma możliwości chodzenia bosymi stopami po nagrzanej powierzchni. Deski tarasowe gorszej jakości (z PP i HDPE) pod wpływem wysokich temperatur stają się elastyczne, co może sprzyjać ich odkształcaniu.

Minusem jest też dość szybkie płowienie pod wpływem promieni słonecznych (co wygląda niezbyt estetycznie szczególnie przy ciemnych deskach) oraz łatwopalność. Nie powinniśmy rozpalać grilla na tarasie, gdyż deski z tańszych materiałów mogą uszkodzić się, gdy na ich powierzchnię odpryśnie gorący tłuszcz.

Warto dodać, że mimo łatwego montażu, deski mogą być nieco kłopotliwe przy wykańczaniu nietypowych miejsc, gdy będziemy musieli dociąć je pod różnym kątem (w tym względzie drewno jest wdzięczniejsze w obróbce). 

Jak dbać o taras kompozytowy?

Taras z deski kompozytowej nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy co jakiś czas czyścić powierzchnię np. za pomocą myjki ciśnieniowej i regularnie usuwać opadłe liście. Ryfle możemy dokładnie wyczyścić drucianą szczotką. Pamiętajmy też, aby nie zostawiać na tarasie tkanin, które nadmiernie nasiąkają wodą.

Ile kosztuje taras kompozytowy?

Wiele osób, które rozważa inwestycję w taras kompozytowy, zastanawia się, z jakim wydatkiem należy się liczyć w tym przypadku? To zależy od jakości desek kompozytowych – najtańsze, ale też najmniej wytrzymałe są deski z PP i HDPE – kupimy je już za około 40–50 zł/m².

Natomiast wysokogatunkowe deski tarasowe z PCV, które cechują się najlepszymi parametrami (są trudnopalne, odporne na zarysowania, blaknięcie, zmiany temperatur), kosztują średnio 150–200 zł/m².

Jak widać, nie jest to tanie rozwiązanie, jednak każdy, kto decyduje się na taras kompozytowy, jest bardzo zadowolony z zakupu i cieszy się błogim wypoczynkiem z bliskimi, zamiast tracić czas na żmudną impregnację, którą muszą wykonywać osoby posiadające taras drewniany.

Podsumowując, taras z desek kompozytowych jest odporny na działanie wody i łatwy w czyszczeniu. Nie wymaga malowania ani odnawiania, jest wygodniejszy w układaniu, niż taras drewniany. Brak drzazg sprawia, że taras kompozytowy jest bezpieczny dla dzieci – to idealne rozwiązanie dla rodzin i singli.

Zdjęcie główne: Cameron Smith/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny obrus do dekoracji stołu – praktyczne porady
/
Jak wybrać idealny obrus do dekoracji stołu – praktyczne porady
Szukasz idealnego obrusa na swój stół? Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy obrus do dekoracji stołu.
Tworzenie eleganckich wnętrz z wykorzystaniem ciemnego wykończenia
/
Tworzenie eleganckich wnętrz z wykorzystaniem ciemnego wykończenia
Artykuł przedstawia, jak wykorzystać ciemne wykończenie, by nadać elegancję wnętrzom. Znajdziesz tu praktyczne porady i inspiracje na stylowe aranżacje.
Meble z czarnego dębu – cenniejsze niż złoto
/
Meble z czarnego dębu – cenniejsze niż złoto
Czarny dąb to niesamowite drewno. Jest jednym z niewielu surowców cenniejszych od złota, jest też rzadszy od diamentów. Ze względu na jego głęboki, bardzo ciemny kolor nosi czasem nazwę polskiego hebanu. Sprawdź, czym jest ten niezwykły surowiec.