Najczęstsze mity na temat rekuperacji

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, jest coraz chętniej wykorzystywana w polskich domach. Mimo wielu korzyści wokół tego rozwiązania narosło także sporo mitów – warto zapoznać się z najczęstszymi z nich.

Mit 1: Rekuperacja to kosztowna inwestycja, która się nie zwraca

Nie ma wątpliwości, że instalacja rekuperacji wiąże się z dodatkowymi kosztami. W typowych domach wydatki na zakup i montaż systemu sięgają 23 – 25 tys. zł, a w przypadku skomplikowanych projektów mogą być one jeszcze wyższe. Warto jednak zaznaczyć, że za tę kwotę otrzymujemy szereg korzyści – to m.in. oszczędności na ogrzewaniu, poprawę jakości powietrza i zwiększenie komfortu mieszkańców. Zwłaszcza z uwagi na tę pierwszą kwestię rekuperację można uznać za bardzo opłacalną inwestycję. Aby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnych zalet tego rozwiązania, odwiedź stronę https://www.rekuperatory.pl/.

Mit 2: Montaż rekuperacji można przeprowadzić bez projektu

Systemy rekuperacji nie zawsze pozwalają na uniwersalne zastosowanie w dowolnym budynku. Każdy obiekt ma nieco inną charakterystykę – z tego względu niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji. Wykonanie projektu jest zawsze wymagane i stanowi punkt wyjścia do dalszych działań w tym obszarze.

Mit 3: Rekuperacja i standardowa wentylacja mogą działać razem

Powyższe stwierdzenie nie jest prawdziwe. Rekuperacja i wentylacja grawitacyjna działają w inny sposób, przez co korzystanie z obydwóch rozwiązań naraz nie jest zalecane i prawdę mówiąc byłoby pozbawione sensu. Warto zaznaczyć, że rekuperacja jest w wielu przypadkach po prostu bardziej efektywna. Ważną kwestią są też różne wymogi w kwestii ocieplenia i uszczelnienia budynku. Jeśli chcesz poznać szczegóły działania rekuperacji, sprawdź informacje dostępne tutaj – https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/. Warto przy tym jednak podkreślić, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może bez przeszkód działać wspólnie z klimatyzacją.

Mit 4: Rekuperator generuje duży hałas

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że rekuperator to hałaśliwe urządzenie, które może być dość uciążliwe dla mieszkańców. Może to być prawdą wyłącznie w przypadku nieprawidłowo dobranego rekuperatora, źle wykonanej instalacji lub starszych modeli słabej jakości, które nie powinny już być montowane. Nowoczesne instalacje są projektowane tak, by działać niemal bezgłośnie – dźwięki generowane przez rekuperator są praktycznie niesłyszalne, zwłaszcza przy odpowiednim montażu i regulacji. Aby móc liczyć na najwyższy komfort użytkowania, montuje się również tłumiki wentylacyjne. Warto skorzystać z profesjonalnych usług instalacji oferowanych przez doświadczone firmy.

Mit 5: Rekuperacja sprawdza się tylko w nowym budownictwie

Prawdą jest, że montaż rekuperacji w starszych budynkach jest bardziej skomplikowany niż uwzględnienie takiego systemu na etapie planowania budowy. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przejścia – przy odpowiednim projekcie wentylacja z odzyskiem ciepła może być zastosowana w niemal dowolnym obiekcie. Ważne jest jednak przeprowadzenie dokładnej analizy, która pozwoli przygotować odpowiednio działającą instalację.

Czy warto postawić na rekuperację?

Wiele mitów dotyczących rekuperacji wynika w dużej mierze z niewiedzy dotyczącej działania rozwiązań tego typu. W rzeczywistości jednak przeważnie jest to bardzo korzystny wybór – rekuperacja poprawia jakość powietrza w domach, przyczyniając się również do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Jest to również prosty w obsłudze, cichy i opłacalny system, który odznacza się licznymi zaletami. Aby jednak móc wykorzystać jego potencjał w pełni, zawsze należy stawiać na profesjonalne wsparcie w zakresie planowania, montażu i serwisu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
<strong>Rezydencja Baboolal </strong>– amerykański sen w <em>Chapel Hill</em> z polskimi oknami
/
Rezydencja Baboolal – amerykański sen w Chapel Hill z polskimi oknami
Rezydencja Baboolal to połączenie wnętrza z przestrzenią ogrodu dzięki przeszklonej ścianie. Zobacz jak ten efekt udało się uzyskać projektantom.
Praktyczne porady, jak skutecznie promować produkty do domu i ogrodu
/
Praktyczne porady, jak skutecznie promować produkty do domu i ogrodu
Odkryj sposoby na efektywne wypromowanie swoich produktów do domu i ogrodu. Praktyczne wskazówki dotyczące technik reklamowych, które pomogą osiągnąć sukces.
Jak stworzyć przytulny kącik do czytania w domu?
/
Jak stworzyć przytulny kącik do czytania w domu?
Stwórz własną przestrzeń do czytania, którą pokochasz. Odkryj nasze porady, jak aranżować kącik czytelniczy, aby stał się miejscem relaksu i ucieczki od codziennych obowiązków.