Marzy ci się wprowadzenie do mieszkania odrobiny stylu vintage, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zakupem, którego na pewno nie pożałujesz, będzie dywan. Sprawdź, jak możesz skutecznie odmienić każdą aranżację.
Konsumpcyjny styl życia przyczynił się do tego, że chcemy mieć coraz lepsze przedmioty w coraz nowszych wydaniach i modelach. Powoli dokonuje się jednak pewna zmiana i uczymy się zwalniać tempo oraz doceniać to, co wygląda, jakby wyszło z fabryki dawno temu.
Vintage to styl, w którym przeważają efekty sprania, przetarcia, postarzenia i przebarwienia, dzięki którym dany przedmiot wygląda na wiekowy… albo po prostu mocno zużyty. Jest też w tym pewna romantyczna nuta – to o takich rzeczach mówi się, że mają swoją historię, duszę, którą przekazują całemu wnętrzu.
Vintage wymaga od nas cofnięcia się w czasie o przynajmniej 25 lat, ale w Polsce zwykle wraca się do lat 50. i 60. Nie wiąże się to z urządzaniem całego wnętrza w tym stylu, polega raczej na wybraniu kilku mebli i dekoracji nawiązujących do dawnych lat i pozostających w harmonii z bardziej nowoczesnymi elementami.
Dominujące kolory to musztardowa żółć, szafirowy granat, rubinowa czerwień i szmaragdowa zieleń, a przy patchworkowych – wszelkie odcienie beżu i błękitu o raczej chłodnych tonacjach.
Dywany w takich barwach najlepiej zaprezentują się w otoczeniu o bardziej neutralnych kolorach. Można dobrać do nich inne tekstylia w tym stylu, takie jak poduszki, narzuty czy bieżniki. W salonie najlepiej sprawdzi się sprany dywan umieszczony pod stołem oraz sofa z dopasowaną kolorystycznie tapicerką.
Dywany vintage przyciągają wzrok swoimi efektownymi wzorami i kolorami, a jednocześnie są ponadczasowe i wkomponują się w każdą aranżację. Uzupełnią wystrój lub będą jego głównym elementem. Sprane dywany dzięki przetarciom i odbarwieniom nie przytłoczą kolorowego wnętrza, a w industrialnym zaprezentują się nowocześnie.
Równie oryginalnie prezentują się dywany w stylu patchwork. Fragmenty starych dywanów, dobranych kolorystycznie lub celowo ze sobą kontrastujących, sprawią, że wnętrze będzie trochę tradycyjne i trochę nowoczesne, a jednocześnie ponadczasowe i przytulne. Dzięki temu, nawet jeśli postanowisz zmienić aranżację pomieszczenia, dobrze się w nim odnajdą.
Należy jednak mieć na uwadze inne elementy – styl vintage i zbliżone do niego retro to też tapety o skomplikowanych wzorach roślinnych lub geometrycznych. W połączeniu z podobnym dywanem mogą nie wyglądać zbyt dobrze.
Jeśli chodzi o materiały, dobrym rozwiązaniem będzie dobranie tekstyliów aksamitnych i lnianych. Pamiętaj też, że gęste wzory, mocne kolory i motywy zwierzęce będą wymagały zrównoważenia jasnymi kolorami i minimalistycznymi fakturami. Dlatego dywany vintage doskonale zaprezentują się w aranżacji nowoczesnej, industrialnej i loftowej.
Pod względem dodatków warto postawić na tradycyjne zegary wahadłowe, lustra w ciężkich, pozłacanych oprawach i obrazy z grubymi, drewnianymi ramami. Świetnie zaprezentuje się też plakat rodem z PRL-u. Złoty odcień sprawdzi się też na klamkach, uchwytach mebli czy lampach o bardziej nowoczesnym designie.
Zdj. główne: Trang Nguyen/unsplash.com