Dywan zewnętrzny to idealnie rozwiązanie dla osób, które cenią praktyczne rozwiązania, jednocześnie chcą urozmaicić wystrój tarasu lub balkonu. Jakie rodzaje dywanów zewnętrznych wyróżniamy?
Decydując się na dywan zewnętrzny na tarasie lub balkonie, możemy przedłużyć nasz salon i cieszyć się komfortowym wypoczynkiem w gustownie zaaranżowanej przestrzeni. Dobrej jakości dywan jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, promienie słoneczne) i łatwy do utrzymania w czystości. Możemy w sprytny sposób zakryć dywanem taras z desek, który został nadszarpnięty przez ząb czasu, lub stare płytki na balkonie, bez konieczności inwestowania w nowe materiały na podłoże.
Dobierając do dywanu tekstylia utrzymane w podobnej kolorystyce lub wzorze (np. koniczyna marokańska czy paski marynarskie) stworzymy estetyczną, przyjemną dla oka aranżację. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz balkon lub przydomowy taras z pewnością zyska na urodzie.
Wiele osób zastanawia się, jakie materiały najczęściej służą producentom do wykonania dywanu zewnętrznego? Dywany przeznaczone do użytku zewnętrznego mogą być wykonane np. z wodoodpornego:
W sklepach znajdziemy też dywany zewnętrzne z poliestru, jednak nie są one tak odporne na działanie wody i w razie niepogody musimy je wnieść do domu. Jeśli chodzi o dywany wykonane z naturalnych włókien, takich jak np. juta, włókna konopne, czy naturalny sizal, musimy mieć świadomość, że nie są one tak odporne na zniszczenia, jak ich konkurenci z tworzyw syntetycznych, jednak bez wątpienia mają swój niepowtarzalny urok.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić np. mały dywanik z juty i postawić na nim pufę lub donicę z kwiatami. Pamiętajmy jednak, że promienie słoneczne i woda mogą go bezpowrotnie uszkodzić.
Dużą popularnością cieszą się dywany w geometryczne wzory, które idealnie komponują się z tarasem lub balkonem urządzonym w nowoczesnym stylu i przyciągają wzrok. Możemy go również zastosować w około ogrodowej przestrzeni, która ma klasycznego ducha. Szczególnie modne są duety kolorystyczne czerni i bieli, szarości i bieli oraz dywany wielokolorowe.
Miłośnicy klimatu boho również znajdą coś dla siebie – wiele osób inwestuje w dywany z naturalnej juty, które wprowadzają egzotykę i wakacyjny nastrój. Hitem Instagrama są okrągłe dywaniki jutowe plecione z ażurowymi wzorami. Szczególnie efektownie prezentują się na tle ciemnej podłogi, podkreślając urok drewnianych desek lub kafelków.
W przypadku dywanów zewnętrznych rozbieżność cenowa jest podobna, co u ich odpowiedników dedykowanych do wewnątrz.
Cena dywanu na balkon lub taras zależy od materiału wykonania oraz przede wszystkim rozmiaru – przykładowo mały dywanik jutowy o wymiarach 50 × 80 cm kupimy za około 100 złotych. Natomiast duży dywan z juty (240 × 340 cm) to wydatek rzędu 1000–1500 złotych. Chcąc atrakcyjnie urządzić salon pod chmurką, musimy nastawić się na wydanie co najmniej kilkuset złotych. Warto poczekać do posezonowych wyprzedaży, kiedy ceny tego dodatku mogą spaść nawet o 50%.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom kupicie wymarzony dywan zewnętrzny, który doskonale spełni swoją praktyczno-dekoracyjną funkcję, sprawdzając się przez wiele sezonów.
Zdjecie główne: lookstudio/freepik.com