Dom w stylu amerykańskim. Cechy stylu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przytulny, ładny, komfortowy i duży. To kilka podstawowych cech domu w stylu amerykańskim. Przedstawiamy szczegółowe cechy stylu!

Cechą charakterystyczną domów w stylu amerykańskim jest ich lekkość. Specyficzny klimat, który tworzą gotowe komponenty, sprawia, że te budynki prawie nigdy nie mają regularnych kształtów.

Charakterystyczne cechy stylu amerykańskiego

Amerykanie cenią sobie funkcjonalność i estetykę. Właśnie te dwie cechy są zdecydowanie charakterystyczne dla budynków jednorodzinnych, które przeważają w Stanach Zjednoczonych.

Domy budowane w stylu amerykańskim z reguły są parterowe. Ich konstrukcja dachowa i wbudowany garaż sprawiają, że wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjnie. Obiekty budowane w stylu amerykańskim budowane są często z gotowych komponentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt budowy domu znacząco się zmniejsza. To samo dzieje się z czasem trwania prac budowlanych.

Weranda

Domy w stylu amerykańskim wyróżniają się przestronną werandą. Z reguły jest ona  wykończona balustradą. Ozdobne elementy, które wpływają na atrakcyjność domu, to dekoracyjne linie gzymsów czy na przykład kominy. Powierzchnia ścian zewnętrznych domu w dużej mierze zarezerwowana jest na okna wykończone listwami lub artystycznymi okiennicami. Domy w stylu amerykańskim często dekorowane są murem lub cegłami, z których budowany jest na przykład komin lub przegroda frontowa. 

Elewacja

Elewacje w domach amerykańskich wykorzystują panele, które określane są jako siding. 

Kolorystyka

Kolorystyka domów z reguły jest pastelowo-biała. Często amerykanie używają też błękitu oraz beżu i kilku odcieni szarości.

Wnętrza

Wnętrza domu powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a dodatkowo jasne, przestronne, eleganckie i ekskluzywne. Amerykanie cenią sobie komfort, który zapewniają im konkretne rozwiązania. Jednym z nich jest umieszczenie drzwi, które pozwalają na przejście z domu do tarasu lub ogrodu. 

Dodatkowo niemalże obowiązkowo dom połączony jest z garażem. Dzięki temu, gdy pada lub wieje, nie musimy obawiać się, że podczas drogi do samochodu zmokniemy. Łatwiej jest też wówczas wnosić zakupy, gdyż nie jesteśmy zmuszeni do dźwigania ciężarów i przemierzania dalekich odległości. 

Domy amerykańskie zawsze posiadają kilka sypialni. Daje to domownikom duży komfort i prywatność. Do każdej sypialni przylega garderoba oraz łazienka. Normą w domach stylem zbliżonych do amerykańskiego jest wydzielenie określonych stref – na prywatną i wspólną. 

Kominek

Pełni funkcję ozdobną oraz użytkową. Podczas zimowych wieczorów sprawia, że przestrzeń domu staje się przytulna. Nie ma nic lepszego, niż czytanie książki lub długie rozmowy z herbatą w ręku przy tlącym się z kominka ogniu.

Wady i zalety

Dom w stylu amerykańskim to kosztowna i trudna inwestycja. Wielospadowy dach jest najdroższym elementem całego domu. Konstrukcja, jej wielkość i wykończenie wymaga dużych nakładów finansowych. 

W Polsce projektanci, by zrealizować budowę odrobinę taniej, rozwiązują problem poprzez stworzenie prostej bryły budynku. Wówczas nadal uzyskujemy efekt, którego pożądamy, ale mniejszym kosztem. Obowiązkowym elementem domu amerykańskiego są sidingi. Często przez samo ich zastosowanie nadajemy budynkowi klimat zbliżony do zabudowań amerykańskich.

Zdecydowaną zaletą, która wielu bezwarunkowo skusi do budowy swojego domu w stylu amerykańskim, jest komfort jego użytkowania i przede wszystkim piękny, oryginalny wygląd. Luksus, przestrzenie pełne światła i elegancja, która z reguły panuje we wnętrzach, zachwyci i lokatorów, i gości odwiedzających dom. Warto więc, mimo ogromnych kosztów, zastanowić się nad wybudowaniem domu z zachowaniem wszystkich cech popularnych amerykańskich posiadłości.

Zdj. główne: Zachary Keimig/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Izolacja pianką poliuretanową budynków – dlaczego warto jej używać?
/
Izolacja pianką poliuretanową budynków – dlaczego warto jej używać?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz bardziej zaczynamy zwracać uwagę na ochronę środowiska i efektywność energetyczną, izolacja termiczna budynków odgrywa kluczową rolę.
<strong>Spaghetti aglio e olio</strong> – na oliwie truflowej – przepis
/
Spaghetti aglio e olio – na oliwie truflowej – przepis
Masz niespodziewanych gości i chcesz przygotować do jedzenia coś szybkiego, ale niebanalnego? A może potrzebujesz przepisu na szybki obiad? Wypróbuj spaghetti aglio e olio!
Toskania. Kuchnia, wino i <strong>ciekawe miejsca</strong> warte odwiedzenia
/
Toskania. Kuchnia, wino i ciekawe miejsca warte odwiedzenia
Planujesz urlop w Toskanii, ale nie wiesz, jakie miasta i zabytki powinny znaleźć się na Twojej turystycznej liście must-have? Przeczytaj nasz krótki przewodnik i ułóż perfekcyjny plan zwiedzania!