Kuchnia w oranżerii – czy to możliwe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób uwielbia spędzać każdą wolną chwilę na tarasie. Chcąc cieszyć się bliskością ogrodu i obecnością roślin poza sezonem, warto rozważyć montaż przydomowej oranżerii. Jaki to koszt?

Kuchnia i jadalnia w oranżerii – bliskość natury

Oranżerie (nazywane zamiennie pomarańczarniami) słynące ze spektakularnych przeszkleń, są często spotykane w angielskiej i francuskiej architekturze. Na naszym rodzimym gruncie powoli zyskują coraz większą popularność. Mogą mieć kształt prostokąta, kwadratu lub owalną formę. Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że oranżeria może zyskać zupełnie nowe przeznaczenie i zamiast stanowić miejsce do przechowywania roślin – być przedłużeniem serca domu, czyli kuchni!

Możemy umiejscowić w oranżerii część jadalnianą. To nietypowe rozwiązanie, szczególnie jak na polskie warunki, wybiera coraz więcej śmiałych inwestorów, którzy chcą powiększyć strefę dzienną swojego domu o oranżerię z jadalnią w centralnym punkcie.

Całoroczna ogrzewana oranżeria – solidna konstrukcja i wentylacja

Całoroczna oranżeria z ogrzewaniem może być użytkowana o każdej porze roku, również w mroźne dni. Decydując się na model z solidnymi ścianami, które skutecznie chronią przed minusowymi temperaturami, deszczem i silnymi podmuchami wiatru, możemy czuć się bezpiecznie, bez względu na pogodę panującą za oknem.

Jednak całoroczna oranżeria, w której chcemy nie tylko przezimować rośliny, ale i spożywać posiłki z całą rodziną wymaga mocnych fundamentów, odpowiedniej konstrukcji i świetnej wentylacji. Cyrkulacja powietrza ma wpływ na kondycję zielonych okazów oraz komfort domowników. Dzięki odpowiedniej wentylacji możemy obniżyć temperaturę w razie silnego nasłonecznienia, gdy w letnie dni może wzrosnąć nawet do 50 stopni Celsjusza (zwłaszcza w oranżerii południowej).

Cena całorocznej oranżerii – jaki to wydatek?

Wiele osób zastanawia się, czy budowa przydomowej oranżerii to spory koszt. Wszystko zależy od jej rozmiarów, profili konstrukcji, rodzajów wypełnienia i rodzaju ogrzewania. Na całkowitą cenę wpływa też typ dachu (może być jedno-, dwu- lub wielospadowy).

Uśredniając, możemy przyjąć, że za m2 rzutu poziomego podłogi zapłacimy 3000-6000 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć koszt oświetlenia i umeblowania pomarańczarni. Tak więc spełnienie marzenia o własnej oranżerii jest dość dużą inwestycją, na którą mogą pozwolić sobie jedynie osoby ze sporymi zasobami finansowymi. Jednak każdy, kto ma przydomową oranżerię, uważa, że naprawdę warto! 

Oranżeria jako jadalnia – naturalny łącznik z kuchnią

Podsumowując, oranżeria może pełnić szereg funkcji. Ważne, aby była dopasowana do potrzeb domowników. Zwykle poszerza salon, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanowiła przedłużenie kuchni. Wystarczy umieścić w niej wygodny, duży stół z krzesłami, aby móc delektować się posiłkami spożywanymi w mniejszym lub większym gronie bliskich naszemu sercu osób. To niestandardowe rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pięknymi widokami o każdej porze dnia. Warto rozważyć tego typu opcję, jeśli chcemy zyskać dodatkową przestrzeń.

Zdj. główne: Edgar Castrejon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać minimalistyczny styl industrialny w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów
/
Jak wykorzystać minimalistyczny styl industrialny w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów
Odkryj tajniki minimalistycznego stylu industrialnego i aplikuj je w swoim wnętrzu korzystając z nowoczesnych, wysoce jakościowych materiałów.
<strong>Piękny taras</strong> w 5 krokach
/
Piękny taras w 5 krokach
Chcesz mieć piękny taras? Przeczytaj, jak go zrobić w 5 krokach.
Rośliny Doniczkowe: Ożywienie Wnętrza i Łączność z Naturą
/
Rośliny Doniczkowe: Ożywienie Wnętrza i Łączność z Naturą
Ożyw swoje wnętrze roślinami doniczkowymi! Piękno, oczyszczanie powietrza i harmonia z naturą w jednym.