Czerwone usta Bocca — sofa, która stała się surrealistyczną ikoną designu

0
1407
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
sofa Bocca

Usta. Jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Przyciągają wzrok, kuszą, podniecają. Nic więc dziwnego, że to właśnie one stały się elementem inspirującym jeden z ikonicznych elementów surrealistycznego designu, a mowa to oczywiście o sofie — czerwone usta Bocca.

Długa historia

Protoplastą pomysłu sofy i osobą, która odkryła designerski potencjał ust był Salvador Dali oraz inni przedstawiciele surrealizmu. Prawdopodobnie, gdyby nie ich zaangażowanie i zachwyt, mebel w kształcie ust, który znamy i który na stałe wpisał się do pop kultury, stworzony przez Franco Audrito z nowojorskiego Studia 65 w 1972 roku nigdy by nie powstał. Salvadora zainspirowały ponętne usta hollywoodzkiej aktorki Mae West, znanej między innymi z „She Done Him Wrong” czy „I’m No Angel”. Na początku powstał portret, a następnie prototyp mebla. Kolejną aktorką, która zdecydowanie miała wpływ na sofę Bocca była Marylin Monroe.

Sofa Bocca produkowana jest od 1972 roku przez firmę Gufram, a jej koszt to ok. 8 tysięcy dolarów. Jest ozdobą wnętrza Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy foyer hotelu Sanderson w Londynie. To niezaprzeczalny symbol sztuki współczesnej i nowoczesnego wzornictwa. 

Zostaw komentarz

Więcej newsów