Kawior – synonim kulinarnego luksusu. Jak jeść, z czym podawać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kawior jest uznawany za produkt luksusowy. Moda na kawior sprawiła jednak, że powstały hodowle ryb, w których się go pozyskuje, przez co stał się dostępny dla niemal wszystkich.

Kawior – co to?

Kawior to ikra, czyli jaja ryb. Ikrę doprawia się solą morską. Obecnie większość kawioru, który można kupić w sklepach, pochodzi ze specjalnych hodowli, w których rybom podawane są hormony stymulujące owulację. Gdy ryba wyprodukuje ikrę, pozyskuje się ją metodą chirurgiczną. Ryba, z której pobiera się ikrę, nie ginie, produkuje jajeczka wielokrotnie.

Rodzaje kawioru

Czy ikra każdej ryby to kawior? Nie, kawiorem można nazwać tylko ikrę pozyskaną z konkretnych gatunków ryb z rodziny jesiotrowatych i łososiowatych. W zależności od gatunku ryb, z którego pozyskuje się jaja, wyróżnia się:

  • kawior czarny – pozyskuje się go od ryb z rodziny jesiotrowatych. W przypadku kawioru czarnego uważa się, że im większe jajeczka, tym lepszy kawior. Za najsmaczniejszy uważa się kawior pozyskiwany z bieługi – jest to jeden z najdroższych rodzajów kawioru czarnego;
  • kawior czerwony – pozyskuje się go od ryb z rodziny łososiowatych. Im mniejsze jajeczka, tym lepszy kawior. Najpopularniejszy jest kawior pozyskiwany z gorbusza – ryba ta jest najbardziej płodna, a więc produkuje najwięcej ikry. Kawior przygotowany z ikry gorbusza jest miękki i uniwersalny w smaku. Jeśli szukasz czegoś bardziej wyrazistego, warto spróbować kawioru przygotowanego z ikry ryb z gatunku nerka. Ten kawior jest zdecydowanie bardziej wyrazisty w smaku, lekko pikantny;
  • kawior biały – pozyskiwany z jesiotra albinosa. Cena kawioru białego jest tak wysoka, że bywa nazywany białym złotem.

Kawior – właściwości

Kawior to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych! W jego składzie znajdziemy m.in.:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3, B6, B9 i B12,
  • witaminę D,
  • witaminę E,
  • cynk,
  • fosfor,
  • jod,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • sód,
  • potas.

Taka zawartość witamin i składników mineralnych sprawia, że kawior ma zbawienny wpływ na cerę – czego dowodem jest to, że często jest wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Ponadto kawiorowi przypisuje się pozytywny wpływ na układ nerwowy i układ krążenia, a także na układ odpornościowy.

Jak jeść kawior?

Kawior to raczej przystawka lub dodatek do potraw. Kawior najczęściej podaje się z blinami lub grzankami. Niektórzy przegryzają go po prostu chlebem, a jeszcze inni podają kawior z plackami ziemniaczanymi.

Chcesz dodać szyku na domowym przyjęciu? Podaj kawior jak w wykwintnej restauracji! Na szklany półmisek wyłóż pokruszony lód, na niego połóż kawior i przyozdób ćwiartkami cytryny, obok ułóż chleb. Efekt murowany!

A co powiesz na pizzę z kawiorem? Brzmi zaskakująco, ale smakuje wyśmienicie! Przygotuj ciasto na pizzę według przepisu, z którego korzystasz na co dzień. Sekret tkwi w dodatkach. Upieczone, jeszcze gorące ciasto posmaruj sosem z kwaśnej śmietany i cytryny, posyp szczypiorkiem i przykryj plasterkami wędzonego łososia. Na tak przygotowane ciasto wyłóż kawior, najlepiej czerwony, gdyż będzie doskonale współgrał z wędzonym łososiem. Podawaj od razu po przygotowaniu. Wbrew pozorom kawior z ciepłym ciastem smakuje wyśmienicie.

Warto wypróbować kilka opcji i zdecydować, który sposób jedzenia kawioru najbardziej nam odpowiada.

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Samodzielna uprawa warzyw z plantet.pl – od czego zacząć?
/
Samodzielna uprawa warzyw z plantet.pl – od czego zacząć?
Samodzielna uprawa warzyw cieszy się coraz większą popularnością. Chętnie sięgamy po warzywa, gdyż posiadają one duże ilości witamin, minerałów i innych cennych substancji.
<strong>Benjamin Hubert.</strong> Projekty, które <em>zachwycają</em> cały świat
/
Benjamin Hubert. Projekty, które zachwycają cały świat
Poznaj designera, który najnowsze technologie łączy z humanistycznym podejściem do projektowania. Oto 5 zachwycających dzieł Benjamina Huberta.
Łazienka <strong>w stylu deluxe</strong> – pomysły na urządzenie
/
Łazienka w stylu deluxe – pomysły na urządzenie
Każdy marzy o tym, by w swoim domu móc zapewnić sobie trochę luksusu. Zobacz, jak można urządzić łazienkę w stylu deluxe, by na co dzień móc poczuć się, jak w pięciogwiazdkowym hotelu.