Łóżko to niezbędny mebel w każdej sypialni. Wybór właściwego materaca i szkieletu zajmuje często dużo czasu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się łóżko kontynentalne. Zobacz, czym się charakteryzuje i jakie są jego plusy oraz minusy.
Taki model jest pozbawiony stelaża oraz jest wyposażony we wbudowany już materac. Dolna skrzynia, wykonana z drewna, jest idealnie dopasowana do górnej części. Początkowo wykorzystywane były do aranżacji luksusowych pokoi hotelowych. Obecnie coraz częściej stanowią wyposażenie domów i mieszkań.
Dlaczego łóżko uważane jest za produkt ekskluzywny? Wygląda wysoce dostojnie, składa się z kilku elementów: niskich nóżek, materaca, skrzyni, toppera, czyli warstwy nawierzchniowej oraz najczęściej z zagłówka. To jedne z najwyższych łóżek dostępnych na rynku. Posłania występują w wersji jednoosobowej i wieloosobowej. Czy warto się na nie zdecydować? Przeczytaj poniższe wskazówki, które pomogą Ci dokonać wyboru.
Cechą, która zdecydowanie odróżnia je od tradycyjnych modeli, jest wysokość. Dzięki kilku warstwom kończy się ono na pułapie 60–70 cm cm nad poziomem podłogi. Przypomnijmy, że standardowe wersje mają wysokość 40–50 cm. Łóżko kontynentalne sprzyja łatwej zmianie pozycji ciała ze stojącej na leżącą. Docenią to szczególnie osoby starsze, chore, wymagające pomocy i kobiety w ciąży.
Wysokość wpływa również na odpowiednią cyrkulację powietrza i wilgoci. Sprawia to, że będziesz miał gwarancję, że Twoje miejsce wypoczynku jest higieniczne i wolne od bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów. A przecież spokojny sen, to kwestia pierwszorzędna.
Nie bez przyczyny pochodzą z XIX w., z Ameryki Północnej i w pierwszej kolejności zagościły w domach zamożnych mieszczan i hotelach. Ich wygląd budzi podziw, jest dopracowany. Ważne jest to, że całość wykonana jest zawsze ze spójnego materiału. Ich estetyka jest uniwersalna, dlatego dopasowują się do większości stylów wnętrzarskich.
Elementem, którego nie posiadają inne modele, jest zagłówek. Nadaje on wytworności i jest ozdobą sam w sobie. Umożliwia relaks nie tylko w pozycji leżącej, ale też siedzącej, w trakcie czytania książki czy oglądania filmów lub seriali.
W sprzedaży w większości przypadków występują łóżka kontynentalne z pojemnikiem do przechowywania. Znajdują się one na samym dole. Ich otwarcie następuje poprzez bezwysiłkowe podniesienie do góry materacy. W funkcjonalnych zbiornikach możesz trzymać pościel, ręczniki lub dodatkowe, ozdobne poduszki. Pozwoli Ci to zaoszczędzić miejsce w szafie.
Tak jak wszystko, również to łóżko posiada swoje niedoskonałości. W końcu nie ma rzeczy idealnych. Jest to sprzęt masywny. Przez swoje spore gabaryty może przytłoczyć pomieszczenie. Nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla fanów lżejszych konstrukcji. Zajmuje również sporo miejsca, dlatego raczej stosuje się je w dużych sypialniach.
Innym minusem omawianego mebla jest jego cena. Koszt zakupu będzie wyższy, niż w przypadku innych modeli. Wszystko za sprawą wykorzystywania najlepszych materiałów.
Pamiętaj także, że wydanie kontynentalne zawiera materac, który nie należy do najtańszych dodatków. Przed zakupem zastanów się, czy te małe niedociągnięcia będą dla Ciebie istotne. Kupno łóżka to bardzo ważna decyzja, będzie to mebel, który posłuży Ci przez długie lata.
Do produkcji łóżek kontynentalnych zwykle stosuje się materac bonelowy albo kieszeniowy. Pierwszy z nich to propozycja dla osób ważących do 80 kg. Jest to spowodowane tym, że są one bardziej wrażliwe na odgniecenia. Druga opcja to rozsądny wybór dla każdego.
>> Zobacz też: NARZUTY NA ŁÓŻKO – OCHRONA CZY OZDOBA?
Ważna jest także twardość materaca. Tutaj kieruj się własnymi preferencjami. Twardość określona jest według ogólnie przyjętej skali od H1 do H4. Najczęściej wybieranym stopniem twardości jest H2, czyli średnio twardy.