Projekt domu w stylu amerykańskim. Zalety stylu

0
1232
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ian MacDonald/unsplash.com

Amerykańskie domy jednorodzinne charakteryzuje przede wszystkim przytulność i komfort użytkowania. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać więcej zalet budownictwa w amerykańskim stylu.

Dom w stylu amerykańskim kojarzy się z wygodą, przestronnym funkcjonalnym wnętrzem, urokliwą werandą, lekką konstrukcją całości i przyjemną estetyką. Czym jeszcze charakteryzuje się ten styl budownictwa?

Dom w stylu amerykańskim – charakterystyczne cechy

Konstrukcja domu w stylu amerykańskim raczej nie przypomina regularnej bryły – często spotykanej w naszym kraju. Budynki jednorodzinne projektowane są tam jako rozłożyste parterowe powierzchnie ze złożoną konstrukcją dachową. Do całości zazwyczaj przynależy subtelnie wkomponowany garaż.

Budynek w tym stylu wznosi się najczęściej przy wykorzystaniu prefabrykowanych komponentów, przez co zmniejsza się znacznie koszty inwestycji, a także przyspiesza realizację projektu. 

Do wykańczania elewacji zazwyczaj stosuje się panele elewacyjne o jasnej kolorystyce, utrzymanej najczęściej w tonacji beżów, bieli czy szarości. Elewację w takim projekcie możemy również wykończyć drewnem i dekoracyjnymi elementami muru, np. przy przegrodzie frontowej czy kominie.

Na przyjemną estetykę budynku obok wymienionych elementów wpływa także obecność przestronnej werandy z drewnianą balustradą, którą najczęściej przyozdabia się kwiatami. Ozdobą domu w stylu amerykańskim są też starannie wykończone gzymsy, kominy i wykusze, które sięgają poza obszar elewacji. 

Kolejnym elementem, który nadaje całej konstrukcji szczególne walory estetyczne, są charakterystyczne otwory okienne z listwami obwodowymi, które stanowią ich schludne wykończenie. Często spotkać się możemy również z efektownymi okiennicami, które dodają budynkom mieszkalnym niezwykłego uroku.

Wnętrze w stylu amerykańskim 

Dom jednorodzinny utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Takie wnętrze charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania – całość projektowana jest tak, aby każdy fragment przestrzeni spełniał ten warunek. Sypialnie w amerykańskim domu zazwyczaj przylegają do łazienek i posiadają dodatkową przestrzeń określaną jako garderoba. 

Tak zwana strefa dzienna w takim domu jest wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczeń i ma postać przestronnego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią. To ułożenie pozwala przygotowywać posiłki bez utraty kontaktu z pozostałymi domownikami czy gośćmi. 

Oprócz głównego wejścia w amerykańskim domu znajdują się także dodatkowe drzwi, przez które dostaniemy się bezpośrednio do ogrodu czy na taras. Połączenie budynku mieszkalnego z garażem zapewnia swobodę użytkowania, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zalety amerykańskiego stylu w budownictwie jednorodzinnym

Wspomniane już walory estetyczne mają istotne znaczenie w tego rodzaju budownictwie – amerykański dom już na zewnątrz odznacza się przytulnością i bije od niego ciepło. W takim budynku bardzo szybko możemy poczuć się „jak w domu”.

Poza przemawiającą estetyką dom utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim komfortowy – wygoda użytkowania wnętrza ma wpływ na ogólną satysfakcję odczuwaną na co dzień. Zaprojektowana z rozmysłem funkcjonalna przestrzeń w amerykańskim domu może zapewnić ten efekt.

Zdjecie główne: Ian MacDonald/unsplash.com

Zostaw komentarz

Więcej newsów